Ohlédnutí za #develcz ^2 2013

Tento rok jsem se dostal celkem na 3 konference. V březnu první devel.cz, pak UXMasterclass Prague a nyní druhá devel.cz konference tohoto roku. Pominu-li vstávání ve 4 abych se dostal vlakem 5:30 z Brna do Prahy, bloudil metrem a nakonec dorazil několik minut před začátkem, je to vše jinak naprosto super. Cítil jsem se skoro jako David Grudl, jen jsem o tom nepsal na twiteru. 🙂 Na konference tohoto typu jezdím opravdu rád, jelikož člověk jako majitel vývojářské firmy musí mít nějaké lepší podklady než diskuze na netu k tomu aby se rozhodl, jaký framework použít, které technologie zrovna frčí atd. Mimochodem všechny tři konference mi dodaly energii pokračovat v tom co dělám, což je taky docela přínosné. Jeden den jsem se zamyslel s odstupem nad celou konferencí a rozhodl sepsat pár osobních postřehů.

Publikum

Na první konferenci v březnu jsem se trochu cítil jak za časů, kdy jsem učil na VUT. Prostě jako bych koukal na osazenstvo nějaké přednášky bakalářského oboru. Nyní jsem byl docela překvapen, že ubylo batůžkářů, lidí v kapsáčích, či s trekovou obuví. Dokonce věkový průměr se zvýšil a byl jsem rád, že ho nezvyšuju jen já. Prostě celkově publikum mě přišlo mnohem více fajn.

Přednášející

Pro mě jedním slovem: Šok (ale s dobrým koncem). Přirovnal bych to asi k tomu, když hokejoví trenéři kdysi povyhazovali skoro celé hokejové repre, nechali tam Davida Jaromíra Jágra, kterého nasadili vždy na 5 minut na led, jelikož bez něj to není hokej, nahnali hromadu nováčků, o kterých skoro nikdo nesledující denodenně hokej neslyšel a přizvali jednoho člověka ze zámoří aby chválil, jak kluci z Česka super hrají, ikdyž nebyli nikdy v NHL. 🙂

Nicméně i přes to, že ubylo známých jmen se úroveň konference zachovala a osobně mi přišla i zajímavější než v březnu.

Honza Tichý a jeho přednáška o tom, proč si nezakládat vývojářskou firmu mě mluvila v 80% obsahu z duše. Jen v jedné věci jsme se rozcházeli. Na rozdíl od Honzy kdybych se mohl znovu vrátit o tři roky nazpět a rozhodoval se o firmě, tak bych do toho stejně zas a znovu šel. Miško Hevery nezklamal. A i přes to, že jsem na jazykovky.cz jsem hledání v AngularJs neprogramoval, ale jen řídil vývoj této části, tak i přes to mě přednáška hodně dala. Skoro vše se dalo totiž hezky pochopit. A úplně nejvíce se mě líbila přednáška o vyhlídkách pro verzi angularJS 2.x. Nemůžu ani pominout Miškovu česko-slovensko-angličtinu. Pobavilo mě taky, když se Miško ptal, kdo zkoušel spojovat AngularJs s jQuery UI. Přihlásil jsem se snad sám a Miško s úsměvem odvětil: „je to troušku tricky, že?“. Jen sem si pomyslel, že pokud „tricky“ znamená označení pro 6h sprostého nadávání, tak asi má pravdu. Je to „tricky“. 🙂

Karel Smutný hezky vysvětlil, k čemu jsou dobří projektoví manageři, proč nás infiltrují, proč mají telefon s  Windows Mobile a objedvají výlučně sami. Borek Bernard a přednáška o TypeScriptu taky stála za to. Je prostě stále nemůžu přijít na chuť něčemu, co má statické datové typy. V AngularJs 2.x budou datové typy dynamicky, na což se hodně těším. Přednáška Ondry Žáry o web socketech byla poučná a technicky na hodně pokročilé úrovni. A i přes to, že jsem se o sítě kdysi zajímal jsem se dozvěděl hodně nových věcí.

Nejvíce mi i přes to dala přednáška Martina Michálka. Poslední dobou se čím dál tím více chci ubírat cestou responzivního designu. Martin ukázal, že to má smysl, ikdyž mě pořád trápí to, že hodně firem na tento směr vývoje kašle a je těžké zákazníky přesvědčit, že jim to něco přinese. Určitě si o tomto tématu taky zjistím více, stojí to za to.

The Team

Samozřejmě za vším stála super organizace, které se nedalo nic vytknout a vše klapalo jak má. Aspoň jsem si nevšiml žádného většího problému. Kromě toho přejmenování Ládi Prskavce, čemuž jsem se nenápadně smál taky. Sepisovali jsme totiž žádost na financování školení z fondů EU a zde jsem těsně před odesláním upravoval u Jiřího Prskavce křestní jméno.

A co zlepšit?

Všiml jsem si dvou věcí. Na twitteru to moc nežilo na to, že v přednáškovce bylo 297 mužů a 3 ženy. Což je škoda, mohlo by být pak více postřehů k zamyšlení. A druhou věcí je to, že by bylo fajn nějak spojit účastníky mezi sebou. Dát jim prostor se seznámit, popovídat si, přidat se navzájem na LinkedIn apod. Ono i o tom by to mělo být. I přes to, že jsem docela společenský typ mě bylo blbé se k někomu vecpat ke stolečku u kafe. A když se mě to podařilo, tak většinou tito lidé byli na míle vzdálení PHP a UX. Ikdyž dělali celkem zajímavé věci. Ono bylo by zajímavé udělat „diskuzní kafe stolečky“ rozdělené podle oboru činnosti. A pak pro každého projekťáka stoleček separátní aby nás neinfiltrovali. 😀

Toť moje shrnutí. Kluci z devel.cz a zdrojak.cz a všichni organizátoři, odvedli jste super práci!

Comments (1)

MichalListopad 11th, 2013 at 07:04

Hezké…. ta možnost seznámení/diskuze/stolečky mi tam chyběla. Určitě námět pro organizátory na příště.

Leave a comment

Your comment