23. březen, den kdy se zastavil Fakturoid

Startup je slovo, které se skloňuje v poslední době jak na běžícím pásu. Tomáš Čupr pomáhá startupům, inkubátory rostou jak houby po dešti, startup scéna se schází na startup akcích… Sám startupy moc neuznávám. V česku mi dává smysl možná jen servisnaklik.cz a vkladej.cz (zde jsme pomáhali s návrhem UX a wireframes pro připravovaný nový web). Možná i Falkturoid, ale ten mně včera náramně zklamal a udělal mi ze sobotního večerního vína s přítelkyní detektivku o několika dějstvích.

Začalo to tím, že se mi ozval ve 20h po otevření druhé flašky vína Vladimír ze servisnaklik.cz, že přestal fungovat import kontaktů do Fakturoidu po odeslání objednávky. Inteligentně jsem tam s hodou okolností měl při volání cURLu timeout 10sekund. Takže se nic moc nestalo a script fungoval dál ikdyž neodeslal zákazníka do Fakturoidu.

Pár minut na to mi programátor, který implementoval script na rozesílání upomínek na neuhrazené faktury (pracující s Fakturoid API 🙂 píše email, že se mu nejde autentizovat a háže HTTP 401. Dlouho jsme přemýšleli, kde může být problém. Nakonec jediný možný scénař byl ten, že někdo změnil API key pro fakturoid. Psal jsem proto klientovi a ptal se, zda to někdo neměnil od nich… A ano, viník se našel, Fakturoid…

Po napsáni emailu do Fakturoidu nám odpověděli, že se moc omlouvají, že dělali v ten den update systému. (Doplněno 25.3.) Hlavnímu technikovi servisnaklik.cz prý přišel email po chybě přegenerování API klíčů v sobotu večer. Ale i tak k tomu došlo až po změně API klíčů.  A zapoměli napsat email, že se nám změní API key pro komunikaci s jejich API. Pro nás to znamenalo banalitu. Ale umím si představit údiv některých klientů, kteří jsou na API závislí více jako my. Nehledě na to, že jim to mohlo způsobít pěkně ušlý zisk. Hlavně pokud ke změně došlo v sobotu večer..

Závěr je asi jednoznačný. Tyto věci by se u renomovaných startupů prostě neměly stávat a nesmí stávat. Otevřenou otázkou ale zůstává, zda takové chyby jsou způsobeny lajdáctvím programátorů nebo tím, že prostě na kvalitní programátory tyto firmy nemají peníze. Mimochodem podobný scénář se mi stal už minule u jiné známé startup služby.

Leave a comment

Your comment